czwartek, 24 maja 2012

Podaruj komuś drugie życie - zostań dawcą szpiku kostnego.

Jak podają dane co roku  w Polsce na białaczkę zapada od 6 do 9 osób na każde 100000 ludzi.Szansą na wyzdrowienie dla nich są właśnie niespokrewnieni dawcy szpiku .Na świecie jest 10 milionów ochotników,w Polsce jedynie  35 tysięcy.


Kto nie może zostać dawcą:
- osoby niepełnoletnie,
- osoby powyżej 55 roku życia,
- osoby przewlekle chore (astma, cukrzyca, epilepsja, łuszczyca, nadciśnienie, choroby serca, aids) oraz będące w grupie ryzyka,
- osoby ważące mniej niż 50 kg lub mające nadwagę (wskaźnik BMI powyżej 40),
- kobiety w ciąży,
- osoby po przeszczepach,
- osoby uzależnione od narkotyków,alkoholu

Jak można się zarejestrować?
Są dwa sposoby:
-Pierwszy z nich to bezpośrednia rejestracja w wyspecjalizowanym ośrodku, w którym pobrana zostanie krew (4 ml) i gdzie wypełnia się kartę ewidencyjną.
-Drugą metodą jest rejestracja za pośrednictwem internetu. Rejestrujemy się na stronie DKMS (www.dkms.pl), po czym otrzymujemy potrzebne dokumenty oraz pałeczki dzięki którym pobierzemy śluz z jamy ustnej. Zebrany w ten sposób materiał wysyłamy na adres fundacji. Oczywiście metoda jest bezpłatna, koszty pokrywa Fundacja DKMS.

Nie każda osoba osoba oddająca materiał zostaje dawcą. Jak wskazują statystyki - jedynie 5 osób na 100 zostaje wybranych.



Co jeśli ta zgodność występuję?
Kolejnym etapem jest przeprowadzone powtórnych badań lekarskich, poboru krwi, co ma na celu wykluczenie wszelkich chorób, zapoznanie się ze stanem zdrowia dawcy i stwierdzeniu czy ilość odpowiednich antygenów jest wystarczająca (zgadzać muszą się minimum 4 antygeny).
Jeśli antygeny i stan zdrowia się zgadzają, dawca oddaje szpik.

Metody są dwie:
-pobranie materiały z kości talerza biodrowego
-pobranie krwi obwodowej ze zgięć łokciowych

Metoda pierwsza odbywa się w znieczuleniu ogólnym, trwa mniej więcej godzinę i wymaga od nas pozostania w szpitalu na 2 dni.Druga zajmuję 2-3 godziny i nie wymaga  pozostania w szpitalu.
O metodzie decydują lekarze ,stan dawcy ,biorcy .

Jak przekonują lekarze oba zabiegi są bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Warto jednak wiedzieć o pewnych skutkach ubocznych. W wyniku przeprowadzonych zabiegów może pojawić się osłabienie,  a w przypadku pobrania z talerza kości biodrowej - niewielki ból w miejscu wkłucia,który jednak mija po kilku dniach oraz bóle głowy.

Na każdym etapie  istnieje możliwość wycofania się. Warto jednak pamiętać o tym, że w momencie podpisania zgody chory, który oczekuje na materiał, zostaje przygotowywany do zabiegu i wycofanie się dawcy na tym etapie stanowi zagrożenie życia i zdrowia.


                                                      ,,Procedura przeszczepu" Youtube
                                             


Źródła a zarazem strony na których można się dowiedzieć więcej: 
-http://www.podarujzycie.org
-http://www.dkms.pl
-http://www.fundacjauj.pl
-http://www.harpersbazaar.com/bazaar-blog/sally-hansen-dkms-0610

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz